Tatuażysta z Auschwitz

Tatuażysta z Auschwitz

Literatura piękna obca

Wydawnictwo: Wydawnictwo Marginesy
Liczba stron: 209
Rozmiar 4,8 MB
Data premiery: 2018-04-18
Tytuł: Tatuażysta z Auschwitz
Autor: Morris Heather
Tłumacz: Gucio Katarzyna
Wydawnictwo: Wydawnictwo Marginesy
Język wydania: polski
Język oryginału: angielski
Liczba stron: 209
Data premiery: 2018-04-18
Rok wydania: 2018
Format: MOBI
Liczba urządzeń: bez ograniczeń
Drukowanie: bez ograniczeń
Kopiowanie: bez ograniczeń
Indeks: 26060231

To właśnie w obozie po raz pierwszy rozmawiali, flirtowali, wymienili pocałunki. Oraz miłość. Dzięki swoim obowiązkom cieszył się w obozie wyjątkową wolnością, mógł się po nim przemieszczać z większą swobodą niż reszta osadzonych. W kolejce do tatuażysty stanęła pewnego dnia młoda, przerażona dziewczyna – gita – a młody lale zakochał się w niej od pierwszego wejrzenia. Miał wówczas dwadzieścia sześć lat, znał kilka języków. Tatuażysta z Auschwitz Ebook. Miał tatuować numery na przedramionach przybywających do obozu więźniów. Tatuażysta z Auschwitz Pdf. Ich uczucie przetrwało nazistowskie piekło, pobrali się i spędzili razem resztę życia. lale sokołow zdecydował się opowiedzieć swoją historię dopiero po śmierci gity. Wykorzystał to, by pomagać innym. o auschwitz powstało już setki książek. Zadawać im ból i cierpienie, naznaczać na całe życie. Milczał przez ponad pół wieku, tuż przed śmiercią zdecydował się opowiedzieć swoje losy. To łamiąca serce, a jednocześnie dodająca otuchy opowieść. . Wspomnienia lalego wyróżnia niezwykła odwaga i hart ducha głównego bohatera. prawdziwa historia lalego sokołowa, który tatuował numery seryjne na ramionach osadzonych w auschwitz. Tatuażysta z auschwitz to właśnie opowieść sokołowa, którą usłyszała i spisała autorka. lale sokołow trafił do obozu w auschwitz w 1942 roku.

Komentarze

Monika Lewandowska

Monika Lewandowska

Pięć gwiazdek nie wystawiam bo mam wrażenie że zarówno początek jak i koniec książki zostały bardzo chaotycznie napisane. Sama historia opisana w książce nie podlega dyskusji że jest cudowną i wzruszającą historią.

Anonim

Anonim

Książka warta przeczytania. Od pierwszej do ostatniej strony książkę czyta sie jednym tchem.

Agnieszka Madra

Agnieszka Madra

Każdy powinien ją przeczytać. Lekcja historii, mówiąca o tragedii ludzi wiezionych w obozach koncentracyjnych. Obowiązkowa lektura dla młodego pokolenia.

Maciej Żmijewski

Maciej Żmijewski

Dobra, mocna lektura podparta mocnymi faktami. Pokazuje, że dzięki otwartości umysłu i pozytywnemu nastawieniu można wiele zdziałać, wręcz można przeżyć ! Wbrew pozorom to historia o miłości, wytrwałości i przywiązaniu. Polecam z czystym sercem !

zener7

zener7

Książka godna polecenia

Rajmund

Rajmund

Bardzo dobra książka dobrze się czyta nie ma zbędnych opisów.

Anonim

Anonim

extra życie w ciekawym świecie. tragicznym. poprawia uczucie jak mamy dobrze w naszych czasach bez hitlerowców, i innych takich!!!

Alina

Alina

Trzeba przeczytać. Świetnie napisana książka. Spojrzenie na Auschwitz z troszkę innej perspektywy. Polecam.

Anonim

Anonim

Książki o Auschwitz są lepsze i gorsze. Ta się dość niepozornie zapowiada, ale im dalej, tym ciekawiej, chociaż to chyba niewłaściwe słowo w przypadku literatury z tego zakresu. Książka niebywale pochłaniająca! Opowiada historię człowieka przedsiębiorczego, zaradnego, niezłomnego. Osobowość tatuażysty godna autentycznego podziwu a nawet zazdrości! No i miłość w tle co w literaturze "obozowej" jednak jest dość niebywałe.

Anonim

Anonim

Książka mi się bardzo podobała, przepiękna i zarazem wstrząsająca opowieść o miłości i chęci przetrwania, polecam.

Anonim

Anonim

Wstrząsająca historia pokazująca obóz koncentracyjny z innej strony. Przeczytałam z zaciekawieniem w ciągu 2 dni. Polecam

Weronika21

Weronika21

Nieprawdopodobna historia, która miała miejsce w tak okrutnym czasie i miejscu. Czasami, az ciężko uwierzyć w to co się czyta. Polecam, książka pochłania

zapolskadaria

zapolskadaria

To książka, którą trzeba przeczytać, piękna historia miłości, która narodziła się w okrutnych warunkach. Mnóstwo informacji jak wyglądało życie w obozie, jak można było sobie radzić. Na pewno pozycja obowiązkowa na liście każdego, kto kocha czytać.

Marta Baczyńska-Strzecha

Marta Baczyńska-Strzecha

Bardzo fajna książka. Dobrze opowiedziana historia.

Wioletta

Wioletta

Polecam .. warto przeczytać , nieprawdopodobne ale niestety prawdziwe

Ewa Dranka

Ewa Dranka

Piękna książka o miłości, o miłości do drugiego człowieka i chęci życia. Polecam każdemu.

BartoszCzyta

BartoszCzyta

Oznakowanie więźniów niemieckich obozów koncentracyjnych: Tatuowanie więźniów wprowadzono w obozie Auschwitz-Birkenau w 1942 r., po raz pierwszy stosując go wobec grupy 10 000 jeńców sowieckich, którym wytatuowano numery ewidencyjne na piersiach (zamiast wydania im jenieckiego „nieśmiertelnika”). Wkrótce system tatuowania numerów ewidencyjnych wprowadzono w odniesieniu do pozostałych więźniów. Tatuaże z numerami nanoszono u osób dorosłych na wewnętrznej stronie przedramienia, natomiast u dzieci, zarówno narodzonych w obozie, jak i przybyłych z matkami – na udzie. Opis fabuły: Lale trafia do obozu koncentracyjnego gdzie od początku traktowany jest jak każdy inny - zwykły śmieć. Przyrzeka samemu sobie, że za wszelką cenę przeżyje to więzienie. Lale to człowiek o złotym sercu co widzimy już początkowo, gdy zostaje tatuażystą w obozie. Robi to tylko dlatego, że jest święcie przekonany iż inna osoba może zadawać dodatkowy ból, a on sam będzie wykonywać swoją pracę jak najdelikatniej potrafi. To co widzi podczas swojej przekracza ludzkie pojęcie. Jest świadkiem traktowania wszystkich tych ludzi, upokarzania, głodzenia i mordowania. On za wszelką cenę chce oszczędzić cierpienia chociażby w tym co robi. Pewnego dnia tatuuje kobietę o imieniu Gita. Od samego początku w głębi serca wie, że to nie jest zwykła kobieta. Uczucie jakie się właśnie narodziło w jego sercu doprowadza do złożenia wewnętrznej przysięgi - ZROBIĘ WSZYSTKO, ABY GITA PRZEŻYŁA. Ile jest w stanie poświęcić dla tej kobiety ? Dla kogo? Taka książka jak Tatuażysta z Auschwitz wydaje się być lekturą obowiązkową dla każdego. Jest to historia, którą każdy z nas powinien znać. Główny bohater - Lale Sokołow przerywa milczenie i postanawia opowiedzieć historię ze swojej perspektywy. Robi to dość późno, ponieważ dopiero po śmierci Gity. Powieść wywołuje skrajne emocje takie jak przerażenie, smutek, strach, a jednocześnie jest przepełniona wzajemną miłością głównego bohatera i Gity. Tematyka obozów koncentracyjnych nie jest łatwą lekturą i wydaje się, że trzeba do niej dorosnąć. A przede wszystkim mieć już jakąś świadomość tego co się stało. Ciężko napisać, że jest to świetna książka skoro dotyczy obozu koncentracyjnego. Niektóre opisy są naprawdę dla ludzi o mocnych nerwach. Moim zdaniem: Tatuażysta z Auschwitz to historia oparta na wstrząsających wydarzeniach przeżytych przez głównego bohatera. Historia o człowieku, który chciał za wszelką cenę pomóc innym. To kolejna książka, a raczej nowo odkryty skrawek historii Auschwitz o której przyznam się szczerze dużo nie wiedziałem. Od bardzo dawna interesują się tematyką obozów dlatego książek o nich przeczytałem kilka. Ta akurat pozycja należy do jednej z dwóch, które uważam za "najlepsze". Jeżeli tylko interesujecie się tematyką polecam wam bardzo :)

Zostaw komentarz